Kuzguncuk'ta Konut Fiyatları Artıyor

Dizilerin semti Kuzguncak'a ilgi büyüyor,

konut fiyatları yükseliyor.

 

EVA Gayrimenkul Değerleme'nin Kuzguncuk'ta gerçekleştirdiği araştırma, özellikle son beş yılda Kuzguncuk'ta yaşamak isteyenlerin artmasına paralel olarak semtte konut fiyatlarının da yükselişe geçtiğini ortaya koyuyor. Semtte yaşamayı tercih edenlerin başında

iş hayatına yeni başlayan beyaz yakalılar ile sanatçılar geliyor.

 

EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, özellikle son beş yılda Kuzguncuk’a artan rağbetle birlikte konut fiyatlarında ciddi bir artış olduğunu belirtiyor. Şehirli, 1980’li yıllarda semtte çekilen televizyon dizilerinin 2000’li yıllarda İstanbul’daki mahalle hayatını anlatan dizilerin takip etmesi ve bunun sağladığı yüksek popülerlikle Kuzguncuk'un bir çekim noktası haline geldiğini vurguluyor.

 

Semtte konut talebi yüksek

Halihazırda semtte tarihi yapı dokuyla iç içe 25-30 yıllık bitişik nizam apartmanların  yer aldığını ifade eden Şehirli, söz konusu apartmanlarda 1+1 tipten 4+1 tipe kadar çeşitli büyüklükte dairelerin yer aldığını, ortalama 85-100 m2 aralığında 2+1 daire tipinin bölgede yoğun olduğunu kaydediyor. Denize yakınlık ve Boğaz manzarasının fiyatı etkileyen en önemli etkenler olduğunu söyleyen Şehirli, fiyat değişkenliğinde konut tipinin apartman dairesi, müstakil ya da yalı dairesi olmasının da büyük faktör olduğunu belirtiyor. Son dönemlerde Kuzguncuk’a artan rağbet sebebiyle semtteki fiyatların yükselmiş olduğunu ifade eden Şehirli, talebin mevcut binaların yenileme hızını da artırdığını kaydediyor.

 

Talebin artmasına paralel olarak Kuzguncuk'ta konut fiyatlarının yükseliş trendini sürdürmesinin beklendiğini söyleyen Şehirli, semti tercih eden meslek gruplarına bakıldığına iş hayatına yeni atılan beyaz yakalıların ve sanatçıların öne çıktığını belirtiyor. Ulaşım kolaylığı, mahalle ortamı ve güvenliğin Kuzguncuk’un en önemli avantajları olduğunu dile getiren Şehirli, ulaşımda raylı sistemin yer almaması, yapıların eskiliği nedeniyle yenilenme ihtiyacı ve park sorununun ise semtin dezavantajları olduğunu sözlerine ekliyor.