Gayrimenkul Yatırımcılarının Yeni Gözdesi Çanakkale

Çanakkale ili son zamanlarda Ege ve Marmara bölgeleri içerisinde en çok talep gören illerden. Özellikle yeni ihale hazırlığında olan Çanakkale boğaz köprüsü ve köprü ile bağlantılı olarak yapılması Edirne-İzmir otobanı emlak fiyatlarını yukarılara taşıdı. Çanakkale İlçe merkezinde birçok yeni konut projeleri gerçekleştirilmekte. İlin Gelibolu bölgesinin büyük bölümünün Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı kapsamında olması sebebiyle bölgede yapılaşma kısıtlamaları bulunuyor. Köprünün bağlantı noktası olan Sütlüce köyü bölgesinde değer artışları var bir diğer bağlantı noktası olan Lapseki ilçesinde de ciddi hareket gözlemliyoruz. Kocaveli-Suluca köyü bölgelerinde ciddi değer artışları görülen bir başka bölge.

Yapılması planlanan Çanakkale boğaz köprüsü ile birlikte özellikle arazi fiyatları bakımından Lapseki ilçesinin güneyinde yer alan Kocaveli-Suluca köyü bölgelerinde istenen değerlerde %100’e yakın zaman zaman ise üstü artış görülmektedir. 1 yıl kadar önce 25-80TL/m2 arasında değişmekte olan arazi fiyatları son zamanlarda 70-200TL/m2 arasında değişmekte. Denize yakı bölgelerde istenen değerler 200TL/m2 civarında iken iç kesimlerde 80TL/mcivarında değişmekte.

Çanakkale boğaz köprüsünün Gelibolu bölgesinde ilçenin güneyinde yer alan Sütlüce köyü bölgelerinde de istenen değerler bakımından %100’e varan artışlar görülmekte. 1 yıl kadar önce araziler için istenen değerler 25-60TL/m2 civarında iken arazi fiyatları son zamanlarda 50-130TL/m2 arasında değişmekte. Denize yakın bölgelerde istenen değerler 130TL/m2 civarında iken iç kesimlerde 50TL/m2 civarında değişmekte.

Gelibolu İlçe merkezinde yoğun olarak eski konut stoku bulunmasına karşılık son yıllarda yeni yapılaşmalar hız kazandı. İlçe merkezi içerisinde yeni konutlarda ise köprü manzarasının etkisiyle değerlerde %50 civarı artış söz konusudur. İstenen değerler ise 1.300-1.800TL/m2 civarında. 

Çanakkale köprüsünün bağlanması beklenen Balıkesir hattı ile ilgili henüz bir gelişme yok. Ama 1/100 bin çevre planları daha önce açıklanmıştı, köprü bağlantısının ihalesinin netleşmesinden sonra bu bağlantının da ihalesinin yapılacağını düşünmek yanlış olmaz. Bu da Lapseki, Balıkesir hattındaki yeni gelişecek otoyolun üzerinde bulunan arsaların değerlenmesi demek . Bu hat üzerinde Bahadırlı, Çan bölgesinde fiyatların 5 TL ‘den başladığını ve 3-4 senedir değerlenerek bugün 25 -35 TL’ ye çıktığını görüyoruz.