“Değerli Konutlar Vergisiyle, Lüks Segment Evlerin Fiyatları Düşecek”

“Değerli konutlar vergisiyle, lüks segment evlerin fiyatları düşecek”

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, tebligatların yollandığı değerli konutlar vergisini değerlendirerek, Lüks segment sayılan bu evlerin fiyatları vergiden etkilendiği miktarda düşecek. Mesela 5 milyon TL  değerindeki bir ev, geri ödemesi, yüksek konut vergisi ödemeleri sonunda 375 bin TL’lik bir kayba uğrayacak. O nedenle vergi üzerinde tekrar düşünülmeli” dedi.

Değeri 5 milyon TL ve üstü olan konutlar için getirilen ‘değerli konut vergisi’, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü vergi için lüks konut sahiplerine tebligat göndermeye başladı. Mülk sahiplerine iletilen tebligatlarda yapılan değerleme rakamı paylaşılıyor ve ‘değerli konut vergisine tabisin’ deniyor. Bununla birlikte vatandaşa 15 gün içinde itiraz edebilecekleri belirtiliyor.

Gelir vergisi kapsamında olan, ilk taksiti şubat, ikinci taksiti ağustos ayında ödenecek söz konusu vergiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “ilk olarak, zenginden alınacak gibi duran bu verginin yaratacağı sorunlara bakmak gerekir. Öncelikle, lüks segment sayılan bu evlerin fiyatları vergiden etkilendiği miktarda düşecek. Çünkü bir mülkün vergi yükü, net geliri ile kendini geri ödeme süresini etkileyecek.  Geri ödeme süreleri zaten uzun. Bu artamaz.  Bu ekonomik gelişmelerle olsa olsa azalır. Ya da aynı kaldı diye düşünelim. Bu durumda, net gelirle çarpılarak hesaplanan mülkün değeri, etkilendiği vergi miktarı kadar düşecektir” şeklinde konuştu.

VERGİDE EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

“Değerli konut vergisinin,  aslında konutun kendisine getirilen bir vergi olduğu için  büyük sıkıntı yaratan bir vergi türü” olduğunun altını çizen Yazıcı, önemli bir detaya dikkat çekti: “Kişi 2 milyon TL’den 10 konut sahibiyken bu vergiyi vermeyecek. Ancak 5 milyon TL’lik bir tane mülkü varsa bu vergiyi verecek. Vergide eşitlik ilkesi konusunda büyük tartışmalara gebe olacağını düşündüğümüz bu verginin sektörde düşünülenden daha büyük sorunlara yol açacaktır. Hatta vergisini ödeyemeyeceği için mülkünü kaybedenler olabileceğine inanıyoruz. O nedenle üzerinde tekrar çalışılarak düşünülmesi ve şekillendirilmesi gereken bir vergi olduğunu düşünüyoruz.“

İTİRAZ SÜRECİNDEKİ RAPORLAMA DA ÖNEMLİ

Değeri 5 milyon lirayı aşan konut sahiplerine yapılan tebligatlara yönelik, konut sahiplerinin de tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne itiraz etme hakkının bulunduğunu belirten Yazıcı, itiraz sürecinde taşınmazın gerçek değerini ortaya koyacak raporlamanın önemine dikkat çekti. Yazıcı bu konuda şu uyarıyı yaptı: “Taşınmazının değerinin beyan edilen değerden daha az olduğunu düşünen ve itiraz etmek isteyen mülk sahibi vatandaşlar, itiraz aşamasında SPK tarafından lisanslandırılmış, taşınmaz değerleme firmalarından uluslararası değerleme standartları formatında piyasa değerini gösteren değerleme raporu hazırlatıp ilgili rapor ve itiraz dilekçesi ile birlikte 15’inci günün sonuna kadar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne itiraz etmeliler. Özellikle yakın zamanda yapılmış kredi için değerleme raporları varsa ilk itirazda bunlar da kullanılabilir. Süre kısıtlı olduğu ve yılsonuna denk geldiği için itiraz süresinde rapor temin edilmesi sıkıntı yaratabileceğini düşünüyoruz.”

 

EVA Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık Hakkında:

 EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)  tarafından finans kurumlarına,  “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule  bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

 EVA Değerleme’nin kendi alanında 18 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır; Finans piyasaları konusunda dünyanın önemli otoritelerinden Euromoney Yayın Kurumunun lider dergisi olan Euromoney Magazine her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli kategorilerde en başarılı kurumları bilimsel bir çalışma ile belirlemektedir.  EVA  Değerleme,  2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması" ödülüne, 2016 ve 2017 senelerinde tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde layık görülmüştür. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" ve "Avrupa'nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması";  2014-2015, 2015-2016, 2016-2017 ve 2017-2018 senesinde ise arka arkaya tekrar "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması"  olarak seçmiştir. Tüm bu ödüller yanısıra 2017 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Best Property Appraisal Company, Turkey 2017” seçilmiştir.

 

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk  SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.

Daha Fazla Bilgi İçin: www.evagyd.com