3. Çeyrek Sonu İtibariyle Gayrimenkulde Ürdün, Konutta İran İlk Sırada

3. çeyrek sonu itibariyle Gayrimenkulde Ürdün, Konutta İran İlk Sırada

 

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancıların son iki yılda 3. çeyrek sonu itibariyle Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını mercek altına aldı. Buna göre; tüm gayrimenkul cinsinden yatırımlarda toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü sıralamasında Ürdün, Türkiye’yi tercih eden ülkeler arasında ilk sırada yer alırken, Irak,  Afganistan, Mısır, Suudi Arabistan Ürdün’ü takip ediyor.

 

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancı yatırımcıların 2019 yılı 3. çeyrek sonu dönemi ile 2020 yılı aynı döneminde Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını inceledi. Tapu yabancı işler daire başkanlığı verilerine göre; 2019 yılı 3. çeyreği sonunda 7 milyon 062 bin 877 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2020 yılı aynı döneminde yüzde 12 azalarak 6 milyon 191 bin 071 metrekare oldu.

 

Türkiye genelinde, toplam 26 bin 165 adet konut satıldı

Konut satışı özelinde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2020 3. çeyrek sonu itibariyle Türkiye genelinde, toplam 26 bin 165 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 18,0’lik bir düşüş görüldü. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2019’ yılı 3. çeyrek sonu itibariyle yüzde 3,7 iken bu oran 2020 yılı aynı döneminde yüzde 2,3’e geriledi.

 

Gayrimenkulde Ürdün, konutta İran ilk sırada

2020 yılı 3. çeyrek sonu itibariyle, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde,  ilk sırada Ürdün yer alıyor.  Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Mısır’ın yerini alan Ürdün’ü de Irak,  Afganistan, Mısır, Suudi Arabistan, Filistin, Katar, İran, İngiltere ve Almanya takip ediyor.

 

İran ilk sırada

2020 yılı 3. çeyrek sonu itibariyle Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam konut satış âdetinde ise İran ilk sırayı aldı. İran’ı, Irak, Rusya Federasyonu, Afganistan, Azerbaycan, Almanya, Yemen, Kuveyt, Ürdün ve İngiltere takip etti.

 

Gayrimenkul yatırımında İstanbul, Manisa ve Konya ilk üçte

Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen illerde toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2020 yılı 3. çeyrek sonu itibariyle yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il Manisa olurken, Manisa ilini sırası ile İstanbul, Konya,  Antalya, Sakarya, Muğla, Tekirdağ, Edirne, Bursa ve Ankara izledi.

Yabancı gayrimenkul yatırımlarında Körfez ülkelerinin payı azalıyor

Yabancı gayrimenkul yatırımlarında önemli bir ağırlığa sahip olan Körfez ülkelerinin, 2019 yılı 3. çeyreği sonundaki 2 milyon 573 bin 774 m² büyüklüğündeki tüm gayrimenkul cinsinde metrekare bazında yaptıkları yatırımlar 2020 yılı aynı döneminde yüzde 34,3 oranında azalarak 1 milyon 690 bin 249 m²’ye düşmüştür. Ayrıca, toplam yabancı yatırımlarının içinde Körfez ülkelerinin durumunu değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme, 2019 yılı 3. çeyreği sonunda toplam yabancı yatırım içinde payı %36 olan Körfez ülkelerinin 2020 senenin aynı dönemindeki payının %27’ye düştüğünü ortaya koyuyor.

 

 

İstanbul’da yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarında m2 bazında 2019 yılının aynı dönemine göre %8,7’lik düşüş yaşandı

Yabancı yatırımcıların 2019 yılı 3. çeyrek sonu dönemi ile 2020 yılı aynı döneminde İstanbul’da gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarımda ise, Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 2019 yılı 3. çeyreği sonunda 888 bin 937 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2020 yılı aynı döneminde yüzde 8,7 azalarak 811 bin 922 metrekare oldu.   

 

İstanbul’da Irak’ın yerini İran aldı

2020 yılı 3. çeyrek sonu itibariyle, yabancıların İstanbul genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımlarında, ilk sırada İran yer alıyor.  Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Irak’ın yerini alan İran’ı da Afganistan, Irak, KKTC, Yemen, Katar, Çin, Filistin, Azerbaycan ve Suudi Arabistan takip ediyor.

 

Yabancılara Konut satışında 2019 yılının aynı dönemine göre adet bazında yüzde 16,2’lik düşüş yaşandı

Konut satış adedi özelinde ise TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2020 3. çeyrek sonu itibariyle İstanbul genelinde, toplam 11 bin 966 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 16,2’lik bir düşüş görüldü. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2019’ yılı 3. çeyrek sonu itibariyle yüzde 9,6 iken bu oran 2020 yılı aynı döneminde yüzde 5,9’a geriledi.

 

İlçe tercihleri, Büyükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü

İstanbul’daki gayrimenkul edinimlerinde yabancılar tarafından en çok tercih edilen ilçeler Beylikdüzü, Büyükçekmece, Silivri, Esenyurt, Zeytinburnu, Çatalca, Avcılar, Başakşehir, Bağcılar ve Küçükçekmece ilçeleri ilk onda yer aldı.

 

En çok İstanbul, Bursa ve Yalova etkilenecek

Suudi Arabistan’ın ambargo kararıyla, gayrimenkul alımlarında yavaşlama oldu. İstanbul, Bursa ve Yalova’dan sonra en fazla etkilenecek illerin arasında Hatay, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin ile Mersin gelecek.  Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye koyduğu ambargodan en çok İstanbul’da Büyükçekmece, Avcılar, Beylikdüzü ve Başakşehir ilçeleri etkilendi.

 

 

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Hakkında: EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)  tarafından finans kurumlarına,  “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

EVA Değerleme’nin kendi alanında 24 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Finans piyasaları konusunda dünyanın önemli otoritelerinden Euromoney Yayın Kurumunun lider dergisi olan Euromoney Magazine her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli kategorilerde en başarılı kurumları bilimsel bir çalışma ile belirlemektedir.  EVA  Değerleme,   2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması" ödülüne, 2016, 2017 ve 2018 senelerinde tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde layık görülmüştür. 2020 yılında ise  Euromoney’in “Real Estate Awards 2020” ödülleri kapsamında, Türkiye'nin en iyi Gayrimenkul Araştırma ve Gayrimenkul Değerleme firması seçilmiştir. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" ve "Avrupa'nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması";  2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 senesinde ise arka arkaya tekrar "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması"  olarak seçmiştir. Tüm bu ödüller yanısıra 2017 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Best Property Appraisal Company, Turkey 2017”, 2018 senesinde tekrar Global Brands Magazine tarafından “Most Innovative Real Estate Valuation Brand, Turkey,2018 ödülüne layık görülmüştür.

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, kurumsal imar barışı danışmanlığı hizmeti vermekte, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk  SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu , İstanbul Yurt sektörü raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.

 

 

Daha Fazla Bilgi İçin: www.evagyd.com