Türkiye’nin AVM Haritası Açıklandı!

 

 

                                     akademetre

Değerlendirme sektörünün önde gelen ismi EVA Gayrimenkul ile Türkiye’nin en büyük yerli sermayeli araştırma şirketi Akademetre tarafından yapılan araştırma sonucu “Türkiye’nin AVM Haritası” belli oldu. Araştırma sonucu ortaya çıkan rapora göre Türkiye’nin hala AVM’lere ihtiyacı var…

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.Ş. ve Akademetre Research & Planningtarafından alışveriş merkezleri (AVM) sektörünü irdelemek, gerçek birikim ve potansiyeli ortaya koymak, Türkiye’deki potansiyel yatırım bölgelerinin tespit etmek ve ihtiyaç duyulan tip ve büyüklükleri ortaya koymak amacı yapılan çalışmanın sonucu hazırlanan AVM Potansiyel İhtiyaç Analizi Raporu’yla açıklandı. 

Türkiye’nin AVM Haritası’nın belirlendiği çalışmada; 81 ilde bulunan alışveriş merkezleri ile 2013 sonuna kadar açılması planlanan inşaat ve proje halindeki 116 alışveriş merkezi incelendi.  

AVM sektörü her yıl ortalama % 25 büyüyor! 
Türkiye AVM’ler ile 1988 yılında açılan Galleria ile tanıştı. O günden bu yana da AVM’ler hızla çoğalmaya başladı. Özellikle 2005 yılında sektörde büyük bir sıçrama yaşandı. 2005 yılında AVM sayısı 106 iken 2010 yılında bu rakam 263’e 2011 yılında ise 279’a ulaştı. AVM sektörü her yıl ortalama % 20 – 25 büyüyor. 2013’te ise bu sayının 400’e ulaşması bekleniyor. İllere göre bakıldığında ise İstanbul’ un 109 aktif alışveriş merkezi ile lider olduğu, Ankara’nın 37 ve İzmir’ in 17 alışveriş merkezi ile onu takip ettiği görülüyor. 2010 yılı itibariyle AVM’lerin aylık ortalama ziyaretçi sayısı 83.111.035. Türkiye’deki alışveriş merkezlerinin kiralanabilir alanları toplamı ise yaklaşık 6.773.793 m². Ancak çalışma sonucunda ortaya çıkan sonuçlara göre 2011 yılı itibari ile farklı lokasyonlarda ve farklı konseptlerde hala 3.541.140 m² kiralanabilir alana ihtiyaç var.   

İstanbul’da hala AVM’ye ihtiyaç var!
AVM Potansiyel İhtiyaç Analizi Raporu’na göre 2011 itibariyle Türkiye‘de 1000 kişi başına düşen kiralanabilir alan ortalama 90,46 m²’dir. Türkiye’de kiralanabilir alan ortalamasının üstünde olan illerin başında İstanbul geliyor. Bunun en büyük nedeni ise İstanbul’daki nüfus yoğunluğu olarak görülüyor. İstanbul’u Ankara, Kocaeli, Eskişehir, Malatya, Denizli, Tekirdağ, Adana ve Bursa takip ediyor.Bununla birlikte 1.000 Kişi Başına Düşen Kiralanabilir Alan Ortalamasının altında kalan İller de var. Ortalamanın üzerinde olan illerin arasında ise Antalya, Gaziantep, İzmir, Mersin ve Sakarya göze çarpıyor. 

 AVM’ler küçülüyor!
EVA Gayrimenkul Değerlendirme ve Akademetre tarafından hazırlanan raporda ortaya çıkan bir başka sonuç da artık daha küçük metrekareli AVM’lere ihtiyaç duyuluyor olması. 15–25 bin m2 arasında kiralanabilir alan sahip, kolayca ulaşılabilen, tercihen yürüme mesafesinden müşteri alabilecek AVM‘ler geliyor.     

Türkiye Avrupa’nın gerisinde kaldı!
Sektördeki bu yükselen ivmeye rağmen Türkiye, 1000 kişi başına 90 m²’lik kiralanabilir alan ihtiyacı ile birçok Avrupa ülkesinin gerisinde kaldı. Fransa’da bu sayı her 1000 kişiye yaklaşık 252,9 m² iken İngiltere’de 258 m², Almanya’da ise 153,6 m²’dir.  

2013 yılında 137 m²   
AVM Potansiyel İhtiyaç Analizi Raporu’na göre 2013 yılına kadar ilave olarak yaklaşık 3.829.515 m² AVM‘nin hizmete girmesi bekleniyor. Bu durumda Türkiye’de önümüzdeki 3 yıl içinde, yeni yapılacak alışveriş merkezleriyle birlikte mevcut kiralanabilir alanın 10,5-11 milyon m²’ye çıkması öngörülüyor ve kişi başına düşen kiralanabilir alan 137 m² olacağı düşünülüyor. 2013’te AVM yatırım potansiyeli taşıyan illerin arasında Kilis, Sinop, Kars, Iğdır, Kahramanmaraş ve Afyon yer alırken; Mersin, Sakarya, Nevşehir, Gaziantep ve Van doygunluğu devam edecek iller arasında gözüküyor.

www.evagyd.com
www.akademetre.com

 EVA Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık Hakkında:  2008 yılında Cansel Turgut Yazıcı ve Özdil Şahin tarafından kurulan şirket, konusunda 3 lisansa sahip olup Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Lisanslı Değerleme Şirketleri Listesindedir. Bankalara değerleme hizmeti verme yetkisi bulunan EVA Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık, RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de sertifika verilen ilk şirkettir. Her Türlü Gayrimenkullerin Değerleme çalışmaları, Pazar ve Sektör Araştırma Raporları, Gayrimenkule Dayalı Hak ve Faydaların Değerleme çalışmaları, Makine Parkı Değerleme Çalışmaları, Fizibilite Çalışmaları ve Lokasyon Analizleri, En İyi ve En Verimli Kullanım Etüdü Çalışmaları, Finansal kurumlar için Yatırım İlerleme Raporları Hazırlanması Hizmetleri şirketin faaliyet konularıdır.  

Akademetre hakkında  Türkiye’nin en büyük yerli sermayeli araştırma şirketi olan Akademetre 2000 yılında Dr. Halil İbrahim Zeytin tarafından kuruldu. Hızlı tüketim mallarından bilgi teknolojilerine, alışveriş merkezlerinden otomotiv ve sigortaya kadar çok çeşitli alanlarda başarılı araştırmalara imza atan Akademetre, Güvenilir Araştırma Belgesi (GAB) ile araştırma yüksek standartlarına sahip olanlara verilen GAB 2 belgesi sahibidir. Akademetre bugün 115 kişilik bir kadrosu ve sahip olduğu % 3’lük Pazar payı ile de Türkiye’de faaliyet gösteren ilk 10 şirket arasında yer almaktadır.   

 Ayrıntılı bilgi için; Caretta İletişim Burcu Bildikseven burcub@carettailetisim.com
0216 470 93 43

Eva AVM Araştırması