İzmir’de Neden Menemen’den Ev Alınmalı?

 

İzmir’de neden Menemen’den ev alınmalı? 

 

Menemen İzmir’in kuzey aksandaki en kalabalık banliyö ilçelerinden birisidir ve her geçen gün de hızla büyümektedir.

TUİK verilerine baktığımızda ise son iki yılda Menemen İzmir’in en fazla göç alan ilçelerinden birisi olmuştur. Bu nedenle Menemen ilçesi Ege bölgesi nüfus artışına paralel bir büyüme göstermemiş tam tersi kat kat daha fazla büyümüştür.

Bu bağlamda Menemen İzmir’in en fazla göç alan ilçelerinden birisi olmuştur.

Menemen, gerek ulaşım sorununun çözülmesi gerekse artan iç göçle beraber popüler bir yerleşim alanı haline gelmiştir.

 

Menemen’i bu denli cazip kılan gelişmelere baktığımızda ise bunların başında ilçeyi şehir merkezine bağlayan ulaşım ağlarının artması gelmektedir. 

 

Örneğin;Yeni açılan Çevre Yolu Koyundere mahallesine kadar tamamlanmış olup; böylece Anadolu Caddesi’ne alternatif bir yol oluşmuştur. Yeni çevre yolu ile yapımı devam eden İzmir-İstanbul arasını 3,5 saate indirecek olan  İzmir-İstanbul Otoyoluna bağlanmak da mümkün olacaktır.

 

Ayrıca Cumaovası-Aliağa demiryolu hattının açılması ile Selçuk-Torbalı-Karşıyaka-Menemen ilçeleri birbirine bağlanmıştır. İzban hattı ile Adnan Menderes havaalanından Menemen’’e aktarmasız ulaşılmaktadır. Böylece yaklaşık 40 dk. için de şehir merkezinden Menemen’e ulaşmak mümkündür.

Tüm bu gelişmeler Menemen’e olan talebi ve pirim beklentisini arttırmaktadır.

Menemen’de konut alıcı kitlesine baktığımızda ise genel olarak orta gelirli kesim göze çarpmaktadır Çünkü gerek konut fiyatları gerekse ev kiraları Menemen de İzmir şehir merkezine göre çok daha uygundur.

Ayrıca Menemen’de çevre köylerden gelen yerel pazarların etkisi ile mutfak ihtiyaçları Menemen’de çok daha ucuza temin edilmektedir. Bu durumda bölgenin cazibesini arttırmaktadır.

Menemen’de pirim beklentisi nedir, hangi mahalleler ön plana çıkıyor?  

 

Menemen’de yatırımcı kitlesi genel olarak orta gelire hitap etmekle beraber, Ulucak ve Ulukent mahallerinde yeni yapılan site tarzı, havuzlu ve lüks konut projeleri de göze çarpmaktadır.

Bu projelerde 3+1 daire fiyatları ortalama 400.000 ile 550.000 tl civarındadır. Aylık kiralar ise 1.100 tl den başlayıp 2.000 tl ye kadar çıkmaktadır.

Koyundere mahallesi ile merkez bölgelerde ise orta gelire hitap eden binalarda  3+1 daire fiyatları ortalama 200.000- ile 300.000 tl civarındadır. Yine bu bölgeler de  aylık 600 ile 800 tl civarında kiralık daire bulmak mümkündür.

;Yatırımcılara tüyo verecek olursak; Koyundere, Ulucak mahalleleri başta olmak üzere Seyrek–Villakent bölgesi ile Egekent toplu konut bölgeleri pirim yapmaya devam edecektir.

Özellikle Seyrek mahallesinde kurulun Bakırçay Üniversitesi ile Ulucak’a yakın konumlanan Katip Çelebi Üniversitesi bu bölgelerde potansiyel artışlara sebep olmuştur.

Son birkaç yılda Menemen-Çanakkale karayolu üzerinde Outlet tarzı Avm’ler yapılmış olup, bölgeye ticari hareketlilik  getirmiştir.

Menemen’i cazip kılan bir diğer etken ise yeterli ve nispeten düşük maliyetli arsa stoğunun bulunmasıdır.  Bu durum hem gayrimenkul yatırımcısını hem de müteahhitleri bu bölgeye çekmekte ve ilgisini canlı tutmaktadır.

2018 yılında da Menemen’e olan bu ilginin devam edeceğini ve bölgesel artışlarının ort. %20-%25 civarında olacağını düşünmekteyiz.