1. Çeyrek Sonu İtibariyle Gayrimenkulde Mısır, Konutta İran İlk Sırada


Gayrimenkul yatırımında Bursa, Antalya ve İstanbul ilk üçte

 

1. çeyrek sonu itibariyle Gayrimenkulde Mısır, Konutta İran İlk Sırada

 

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancıların son iki yılın 1. çeyrek sonu itibariyle Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını mercek altına aldı. Buna göre; tüm gayrimenkul cinsinden yatırımlarda toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü sıralamasında Mısır, Türkiye’yi tercih eden ülkeler arasında ilk sırada yer alırken, Mısır’ı sırasıyla Filistin, Almanya, Afganistan, Yemen, Rusya Federasyonu, Irak ve İran takip ediyor.

 

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancı yatırımcıların 2020 yılı 1. çeyrek dönem ile 2021 yılı aynı döneminde Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını inceledi. Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 2020 yılı 1. çeyreği sonunda 2 milyon 147 bin 694 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2021 yılı aynı döneminde yüzde 1 azalarak 2 milyon 123 bin 438 metrekare oldu.

 

Türkiye genelinde, toplam 9 bin 887 adet konut satıldı

Konut satışı özelinde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; 2021 1. çeyrek itibariyle Türkiye genelinde, toplam 9 bin 887 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 9,7’lik bir düşüş görüldü. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2020’ yılı 1. çeyrek itibariyle yüzde 3,2 iken bu oran 2021 yılı aynı döneminde yüzde 3,8’e yükseldi.

 

Gayrimenkulde Mısır, konutta İran ilk sırada

2021 yılı 1. çeyrek itibariyle, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde,  ilk sırada Mısır yer alıyor.  Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Ürdün’ün yerini alan Mısır’ı Filistin, Almanya, Afganistan, Yemen, Rusya Federasyonu, Irak, İran, Kazakistan ve Çin takip ediyor.

 

Konut satış adedinde birincilik İran’ın

2021 yılı 1. çeyrek itibariyle Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam konut satış adedinde ise İran ilk sırayı aldı. İran’ı, Irak, Rusya Federasyonu, Afganistan, Almanya, Kazakistan, Yemen, Filistin, Çin ve Mısır takip etti.

 

Gayrimenkul yatırımında Bursa, Antalya ve İstanbul ilk üçte

Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen illerde toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2021 yılı 1. Çeyrek itibariyle yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il Bursa olurken, Bursa ilini sırası ile Antalya, İstanbul, Konya, Sakarya, Mersin, Yalova, Muğla, Ankara, İzmir ve Samsun izledi.

 

Yabancı gayrimenkul yatırımlarında Körfez ülkelerinin payı azalıyor

Yabancı gayrimenkul yatırımlarında önemli bir ağırlığa sahip olan Körfez ülkelerinin, 2020 yılı 1. Çeyreğinde 525 bin 731 m² büyüklüğündeki tüm gayrimenkul cinsinde metrekare bazında yaptıkları yatırımlar 2021 yılı aynı döneminde yüzde 29,3 oranında azalarak 371 bin 710 m²’ye düştü. Toplam yabancı yatırımlarının içinde Körfez ülkelerinin durumunu da değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme, 2020 yılı 1. Çeyreğinde toplam yabancı yatırım içinde payı %24 olan Körfez ülkelerinin 2021 senesinin aynı dönemindeki payının %18’e düştüğünü ortaya koydu.

 

İstanbul’da yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarında %48’lik artış

Yabancı yatırımcıların 2020 yılı 1. çeyrek dönemi ile 2021 yılı aynı döneminde İstanbul’da gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarımda ise, Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 2020 yılı 1. çeyreğinde 49 bin 108 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2021 yılı aynı döneminde yüzde 48 artarak 72 bin 514 metrekare oldu.   

 

İstanbul’da İran yine birinciliği aldı

2021 yılı 1. çeyrek dönem itibariyle, yabancıların toplam adet bazında İstanbul genelindeki tüm gayrimenkul yatırımlarında, ilk sırada İran yer alıyor. Yabancıların İstanbul genelindeki toplam hisseye isabet eden yüzölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımlarında ise ilk sırada Yemen yer alıyor. Toplam adet bazında İran’ı Irak, Afganistan, Çin, Yemen, Filistin, Mısır, Pakistan, Rusya Federasyonu ve Azerbaycan takip ediyor.

 

İstanbul’da Yabancılara Konut satışında yüzde 6,5’luk düşüş

Konut satış adedi özelinde ise TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; 2021 1. çeyrek dönemi itibariyle İstanbul genelinde, toplam 5 bin 24 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 6,5’luk bir düşüş görüldü. Tüm Türkiye’de yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2020 yılı 1. çeyrek sonu itibariyle yüzde 3,21 iken bu oran 2021 yılı aynı döneminde ise yüzde 3,76’ya yükseldi.

 

İlçe tercihleri, Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir

İstanbul’daki gayrimenkul edinimlerinde yabancılar tarafından adet bazında en çok tercih edilen ilçeler sırasıyla Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Büyükçekmece, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Kağıthane ve Sarıyer ilçeleri ilk onda yer aldı.