Konutta Bursa İznik'e Olan Talep Artıyor

Alçak Yapıların Tercih Edildiği İznik’te m² Birim Değerleri 20.000 TL ile 22.000 TL Arasında Değişiyor

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Gürcan Sütlüdere, İznik’teki konut ve arsa piyasasını mercek altına aldı. Sütlüdere, yaşanan Bursa depreminin ardından İznik’te 2-3 katlı binaların yaygın olarak tercih edildiğini ve 0-5 yaş arasındaki yaşa sahip binalardaki konutların ortalama m² birim değerlerinin 20.000 TL ile 22.000 TL arasında değiştiğini açıkladı.

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Gürcan Sütlüdere, “İznik, uzun yıllardır bu fay hattının etkisi altında olduğu bilinen bir bölge. Bu nedenle, İznik ilçesinde alınan önlemler, yapılaşmaların genellikle yatay mimariye yönelik olduğunu gösteriyor. İlçe genelinde, tek katlı müstakil yapılar ve 2-3 katlı binalar yaygın olarak tercih ediliyor.  Ayrıca Osmangazi Köprüsü ve istikametindeki İzmir Otobanı Bursa ve çevresindeki gayrimenkul fiyatlarında önemli artışa sebep oldu. Doğası ve tarihi mirası ile Bursa’nın en gözde bölgelerinden olan İznik’in, köprü ve otoban ile başta İstanbul olmak üzere büyük şehir merkezlerine ulaşımı kolaylaştı. Dolayısıyla İznik, gayrimenkul yatırımı açısından öne çıkan bölgelerden biri oldu.” dedi.

75m²’ye kadar bağ evi yapılabilme imkanı sunuluyor

Sütlüdere, İznik’te TÜİK 2022 verilerine göre 558 adet konut satıldığını da sözlerine ekleyerek, “İznik, bu verilere göre 2022 yılında Bursa İlinde yapılan toplam konut satışlarından sadece %10’luk bir pay alarak Bursa’da en az konut satışı yapılan ilçe oldu. Öte yandan özellikle göl manzaralı olan arsalara büyük rağbet oluştu. İnsanlar artık çok katlı yapılarda oturmak istemeyip yüksek katlı binalardan uzak duruyor. Herkes, kendi imkanlarına göre bir ev sahibi olma isteğinde. Bunun içinde özellikle imarlı olan taşra mahallelerine büyük talep gözlemlenmekte. İznik'te revaçta olan yerlerin başında da Göllüce ve Mustafalı mahalleleri geliyor. Diğer arz/ talep konusunu ise resmi yolu ve 5 dönüm üzerinde olan meyve bahçeleri oluşturuyor. Bu taşınmazlara, mevcut imar şartlarında 75m²’ye kadar bağ evi yapılabilme imkanı sunması sebebi ile talep yoğun.

Arsa ve tarlalardaki metrekare fiyatları 6.000 ila 8.000 TL arasında değişiyor

Bölgeden edinilen bilgilere göre Müşküle ve Göllüce mahallelerinin İzmir-İstanbul Otobanı ve Bursa merkezi ana ulaşım arterlerine yakın olması sebebiyle tercih edilirliği diğer mahallelere göre daha fazla. Göl çevresinde arazi fiyatlarının konum ve manzara avantajına göre 700-1.000.-TL/m2 arasında değiştiği görülmüştür. Bölgenin ilçe merkezinde 3-4 katlı yapılaşma hakim. Göl çevresinde ise serbest nizam 2 katlı yapılaşmaya izin verilmektedir. Son zamanlarda yaşanan küresel salgın nedeniyle göl çevresindeki müstakil yapılaşmaya uygun arsalar, ilçe merkezine oranla daha fazla talep görmektedir. Bölgede, göle yakın arsaların m2 birim değerleri 8.000 ila 10.000 .-TL arasında,  ilçe merkezinde ve merkez yakın konumlu arsaların m2 birim değerleri ise 6.000 ila 8.000 TL arasında değişiyor. 

Konutların kirası aylık 10.000 TL civarında

Bugün bölgede genel olarak 0-5 yaş arasındaki yaşa sahip binalardaki konutların ortalama m² birim değerleri 20.000 TL ile 22.000 TL arasında değişmektedir. Ortalama 100 m2 alana sahip konutların ise aylık 10.000 TL civarında kiralanabileceği düşünülmekte.

Bölgenin mevcut nüfusu, sosyo-ekonomik düzeyi, il merkezine mesafesi, sosyal donatıların kısıtlı olması vb. olumsuz faktörler nedeniyle bölge, büyük yatırım projelerini desteklememektedir.

Öte yandan İznik gölü çevresinin henüz tam potansiyeli fark edilmemiş ama yakın gelecekte umut vaad eden bir coğrafya olduğu görüşündeyiz. Özellikle uzun vadede ikincil evler ve tatil bölgesi açısından değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.