2017 Sonbaharında Gayrimenkul Yatırımı Yapmak

2017 Sonbaharında Gayrimenkul Yatırımı Yapmak

Gayrimenkul yatırımı yapmak kolay değildir. Birçok kişi hayatında bir veya iki kez bu şerefe nail olur. Hal böyle olunca yatırımcının tüm duyularının çok aktif olması gereklidir. 2017 senesi gayrimenkul açısında birçok soru işaretini içinde barındıran bir dönemdi. Şu anda piyasa hafifçe hareketlendi. Aslında içinde bulunduğumuz dönem gayrimenkul için hem tehlikeleri hem de fırsatları içinde barındıran bir dönem.

Bu dönem gayrimenkulde macera zamanı değil,  yatırım yapacakların özellikle aşağıdaki konulara çok dikkat etmesi gerekli:

1.Fiyat analizini iyi yapmalısınız, kentin birçok merkezinde arz artmıyor. Arzın artmadığı yerde fiyatın rekabet nedeni ile sıkışması daha zor, yani yatırımcı için kent merkezlerindeki fırsatlar şu anda iyi yatırım olanakları sunabilir. Nakit paranın ve alım isteği gücü şu anda önemli bir pazarlık avantajı bunu değerlendirin.

2.Ulaşılabilirlik çok önemli, şehir geliştikçe planlanan toplu ulaşımlardan yatırım yapmayı düşündüğünüz bölge ne kadar etkilenecek. Eğer toplu taşıma planı ve altyapı çalışması inşaatından etkilenecek bir bölgedeyseniz ekstra değer artışı ile karışılacağınız bir dönem geliyor veya bu dönem gelmiş geçmiş olabilir.  

3.Yatırımcı baskın bir piyasadayız, satan dezavantajlı durumda çünkü rekabet yoğun. Özellikle markalı konuta yatırım yapıyorsanız proje bazlı seçici olmak gerekli. Ya çok güvendiğiniz bir geliştiricinin devam eden projesine veya gözünüzle gördüğünüz bitmiş  projeye yatırım yapın. Bilmediğiniz tanımadığınız, güvenmediğiniz, referansı olmayan markalara yatırım yapma zamanı değil. Devam eden projelerde özellikle banka proje finansmanı olanları tercih edin derim. Eğer geliştirici projeyi bitiremezse finans kurumu bitirecektir.

4.Eğer oturmak için gayrimenkul yatırımı yapmıyorsanız o zaman likiditesi olan mülklere bakmanız önemli. Çabuk satılabilecek, sizi üzmeyecek güvenilir mülklere.