Gayrimenkul Kampanyaları Canlılık Getirecek

Geçtiğimiz yıl düzenlenen kampanya ile bu yıl düzenlenen kampanyanın farkları neler? Tüketici için bu kampanyayı diğerinden ayıran cazibeler neler?

 

Özel sektörde EMLAK GYO ile başlayan ve GYODER’in ‘Gayrimenkulde Güç Birliği’ kampanyası projelerinde aylık %0,7 faizle ve 120 ay vadeyle alıcıya cazip imkanlar sunuldu. Kampanya satışlara ciddi ivme kazandırdı. Şimdi bu kampanyanın ikinci ayağı olan Emlak konut ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ile Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) katılımıyla 240 ay vadeli satışlar için faiz oranı 0,75 ile 0,85 arasında olacağı belirlendi. Emlak Konut’un hasılat paylaşımı modeliyle hayata geçirdiği projelerde, konutlar yüzde 10 peşinatla, 10 yıllık vadede yüzde 0,40 ile 0,50 arasındaki faiz oranları ile satılacak. GYODER ve KONUTDER bünyesindeki firmalar ise 20 yılın altındaki vadelerde faiz oranlarını bankalarla görüşüp belirleyecek. Kampanya 1 şubat itibariyle başlıyor. Kampanyanın 31 Mart’ta bitmesi planlanıyor. Fakat mart sonunda firmalar tekrar bir araya gelip kampanyayı bitirme ya da uzatma kararı alacaklar. 

 

Her iki kampanya bulunduğumuz şartlarda özel sektörün elini taşın altına koyduğu, sınırları zorlayan kampanyalar. Özellikle ‘gayrimenkulde güç birliği’ kampanyasının ikinci ayağı benzerine çok sık rastlamadığımız, birkaç özel banka dışında verilemeyen 240 ay süreli ve bu süreye nazaran düşük faiz oranları ile konut alıcısı açısından dikkat çekici bir kampanya.

 

Bu kampanya ile geçtiğimiz yıl düzenlenen kampanyanın satışlarının üzerinde bir satış rakamına ulaşılabilinir mi sizce?

 

İlk kampanya o dönemki faiz oranları yanında oldukça rekabetçi bir faiz oranı ve süreyle epey yankı yarattı. Beraberinde özel sektörden bu kampanyaya destekler geldi ve banka kredi oranlarında düşüşler yaşandı. Konut piyasasında hareketlilik yarattığı ise satış rakamları ile belli oldu. Son açıklanan kampanya ise çok daha cazip faiz oranları ve süre alternatifleri ile daha çok yankı uyandıracağa benziyor. Kampanyaya katılan projelerin satış rakamlarına olumlu etkisi olacağı aşikar.

 

Geçtiğimiz yıl kampanya bir ay daha uzatılmıştı bu yıl yine uzatma olur mu?

 

Bu tarz kampanyalar finansman açısından yatırımcıyı zorlayan kampanyalar olduğu için süreli olmak zorunda. Amaç satış hareketliliğini arttırmak. Ancak talep doğrultusunda sürede uzama olabilir.

 

Sektörün diğer oyuncuları da geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl bu kampanyaya katılır mı? Kampanya’nın sizce en dikkat çeken yanı nedir?

 

Emlak Konut GYO, GYODER ve KONUTDER katılımıyla gerçekleşen, 0,75 ile 0,85 faiz oranı ile 240 ay kredi kullanımı her inşaat firmasının finanse edebileceği bir kampanya değil. Bu tarz kampanyalar piyasada rakipleri de benzer kampanyalar yapmaya teşvik ediyor. Ancak belki kısa süreliğine katılım olabilir ya da finansal kaynakları el verdiğince benzer kampanyaları başka firmalarda da görebiliriz.