Araplar ın Karadeniz e İlgisi Artıyor

Şeyma Şehirli

EVA Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.

Kurumsal İletişim, Araştırma Raporlama Departman Müdürü

Lisanslı Değerleme Uzmanı- Şehir Plancısı

31.08.2018

ARAPLAR’IN KARADENİZ’E İLGİSİ ARTIYOR

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Mısır, Katar ve Ürdün vatandaşları, Doğu Karadeniz Bölgesi'ni iklimi ve doğal güzellikleri nedeniyle yatırım amaçlı tercih ediyor.

Trabzon başta olmak üzere Rize, Artvin, Ordu ve Giresun şehir merkezleriyle yaylalarını ziyaret eden Arapların bu bölgeyi tercih etmelerinin en önemli nedenleri, serin ve yağmurlu iklim ile doğal güzellikler yanında, Karadeniz halkının muhafazakâr bir yapıya sahip olması,  Müslüman bir toplum olması,  konut fiyatlarını İstanbul, Antalya gibi illere nazaran daha düşük olması ve Trabzon’da havalimanı olması nedeniyle ulaşımın kolaylığı şeklinde sıralanabilir.

Trabzon ili son yıllarda en çok yabancıya konut satışı yapan iller arasındadır. 2013 yılında yabancıya konut satışı yapılan ilk 10 il arasında değilken, 2014 yılında 10., 2015 yılında 8., 2016 yılında ise 6. İl, 2017 yılında ise 5. il olmuştur. İlde yapılan yabancıya konut satışının büyük bir kısmı Körfez ülkelerine yapılmaktadır. Son yıllarda Körfez ülkelerine yapılan satışlar Trabzon’da konut fiyatlarını, restoran ve bağlantılı sektörleri de etkilemiştir.

 

Trabzon ilindeki Arap müşterilerin yaşam alışkanlıkları, tercihleri ve özellikleri

  • Arap vatandaşların Trabzon ilini tercih etme sebepleri:

-  İklim ve doğa koşullarının optimum seviyede olması, yeşil ve mavinin buluştuğu bir lokasyon olması

- Trabzon halkının muhafazakâr bir yapıya sahip olması,

-  Müslüman bir toplum olması,

-  Konut fiyatlarının İstanbul, Antalya gibi illere nazaran daha düşük olması,

- Trabzon ilinde her yere ulaşımın rahat olması ve metropoliten şehir karmaşasının yaşanmaması,

- Trabzon halkının hoşgörülü bir toplum olması olarak sıralanabilir.

  • Arap vatandaşların Trabzon’a gelme tarihleri Nisan – Ekim olarak belirtilmiştir. Daha çok bahar ve yaz aylarını tercih etmekte olup maksimum 15 – 20 gün kalmakta ve izin sürelerini burada geçirmektedirler.
  • Arap vatandaşlar en çok 3+1 daire tipini tercih etmekte olup, bir siteden birkaç daire satın alıp birleştirme yapabilmektedirler. Ayrıca Arapların Türkiye’de edindikleri konutu sadece yazlık amacı ile, 15 – 20 gün kullanmaları da villaya yönelmemelerinin bir başka sebebidir. Buna ek olarak edindikleri konutları kullanmadıkları dönemde kiraya vermedikleri görülmektedir.
  • Arapların daha çok Yomra – Yalıncak bölgesini tercih ettikleri görülmektedir. Satış ofisleri ile yapılan görüşmelerde bu bölgede Araplara yapılan satışların yüksek oranda olduğu belirtilmiştir. Ortahisar ve Akçaabat bölgelerinde az sayıda konut projesinde Araplara satış olduğu belirtilirken, Yomra bölgesinde piyasa hemen hemen tamamen Araplara yönelik olarak ilerlemektedir.
  • Arap müşterilerin talepleri arasında yaşam alışkanlıkları doğrultusunda kişiye özel hizmet talebi, minimum 200 m2’lik yaşam alanı ve sakinlik gelmektedir. Bunun yanı sıra sosyal alanlarda kapalı havuz, yeşil doğa manzarası talebi üst seviyededir. Ayrıca detay bir talep olarak WC kullanımında fıskiye tipi taharet ve İngiliz tipi priz dikkat çekmektedir.
  • Yeni yapılan site yapılaşmalarında Araplara satışların Türk müşterileri de kısmi olarak etkilediği belirtilmektedir. Yalıncak – Yomra bölgesinde daha çok Araplara satışın yoğun olduğu bilinmektedir. Bu sebeple Türk müşterilerin bu bölgeyi tercih etmedikleri, Arap yaşamı ve kültürüne uzak olan kesimin Yıldızlı – Söğütlü Bölgesini tercih ettiği öğrenilmiştir. Öte yandan aynı sitede Türk – Arap yaşam kültürünün bir arada yürütebildiği projeler de mevcuttur. Arapların maksimum 15-20 gün kalması, Türk müşterilerin tercihlerini etkilemekte, kısa süreli konakladıkları için konut alımını aynı siteden yapabilmektedir.
  • Arap müşterilerin bir diğer önemli etkisi de başka müşterileri de aynı siteden ev almaya yönlendirmesidir. Herhangi bir siteden konut alıp memnun kalan bir Arap müşteri, tanıdıklarını da bu siteye yönlendirmektedir.
  • Arapların yeşili ve doğayı sevmesi, Uzun Göl ve Sera Gölü gibi doğal güzellikleri olan bölgeleri de etkilemektedir. Yemek yemek, günü geçirmek ve dinlenmek için bu bölgeleri sıklıkla kullanmaktadırlar.
  • Trabzon ilinde genel olarak bir Arap etkisi mevcuttur. Şehirdeki tabelaların hemen hemen hepsi Arapçadır. Şehir merkezindeki önemli perakende caddelerindeki vitrinler, restoran mönüleri Arapça olarak yazılmıştır. Araplara satış yapmayı hedefleyen satış ofislerinde Arap kökenli ve Arapça konuşan bir vatandaş bulunmakta ve tanıtım broşürleri Arapça olarak hazırlanmaktadır.