İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI NEREDEYSE DURDU

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI NEREDEYSE DURDU

 

2018 Aralık ayında 136 bin 845 adet konut satıldı ancak yıl bazında toplam satışlar 1.375.398 olarak gerçekleştir. Bu rakam 2017 de gerçekleşen  1.409.314 satışın çok az altında. Ancak rakamlarda ipotekli konut satışlarındaki ciddi düşüş dikkat çekiyor.

 

2018 yılı Aralık ayında konut satışlarına bakıldığında 136.845 adet konutun satılmış olduğunu belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “2017 yılında konut satışları 1.409.314 oldu, 2018 senesinde ise %2,4 düşüşle 1.375.398 olarak gerçekleşti. Genel ekonomideki gelişmelere bakıldığında bu bir başarı rakamı olarak görülüyor“ değerlendirmesini yaptı. Ancak “konut sektöründe satışlar son iki sene birbirine çok yakın gerçekleşti desekte ipotekli satışlar kırılımında baktığımızda durum çok dramatik” dedi. “İpotekli satışlar neredeyse son aylarda durma noktasında, yıl bazında kıyaslama yapıldığında azalma daha az duruyor ancak bu yılın ilk yarısındaki ipotekli satışlardan kaynaklanıyor. Türkiye de son 3 ayda ipotekli satışların toplamının aynı dönemdeki satışların içindeki payı %5,5 geçen sene bu yüzde %29 ‘du bu dramatik bir düşüş.  Zaten aylık %2 ‘nin üstünde olan konut kredisi kullanım faiz oranları ile kredi kullanılmasını beklemek hiç gerçekçi değil” diye ekledi.

 

Yılın ilk yarısı nedeni ile bu tabloda İpotekli satışların payı %20,1 olarak görülüyor.

2018 yılında konut satışının en fazla olduğu ilk 10 ile baktığımız zaman, İstanbul ‘un ,Ankara ve İzmir ‘in şüphesiz ilk sırada olduğunu görüyoruz. Antalya,Bursa, Konya, Mersin, Kocaeli, Aydın ve Tekirdağ bunu izliyor, Türkiye’de satılan toplam konutun yaklaşık %53’ünü bu 10 ilin oluşturduğu görülüyor. Bu il üç ilin satışlarındaki rakamların adetlerini 2017 satışları ile kıyasladığımızda ise Ankara‘nın en çok kayıp yaşadığını bunu İstanbul ve İzmir ‘in izlediğini tespit ediyoruz” dedi. Yazıcı şunları da ilave etti: “İstanbul, İzmir ve Ankara özelinde bakıldığında ise 2018 Aralık sonu itibariyle kümüle konut satışlarının, 2017 yılı aynı dönemine nazaran İstanbul’da yaklaşık %1,82 oranında, İzmir’de %10,11, Ankara’da %12,89 oranında azaldığı görülüyor.“

2018 Aralık ayı sonu itibariyle yabancıya satılan toplam konut adedinin ise 39.663 olduğunu ifade eden Yazıcı, “2018 yılı Aralık sonu itibariyle yabancıya satılan kümüle konut adedinin toplam satışlar içindeki oranı %2,88 oranında. 2017 yılı aynı döneminde bu oran % 1,58’di“ dedi.

 

EVA Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık:

 EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)  tarafından finans kurumlarına,  “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule  bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

 

EVA Değerleme’nin kendi alanında 21 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Finans piyasaları konusunda dünyanın önemli otoritelerinden Euromoney Yayın Kurumunun lider dergisi olan Euromoney Magazine her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli kategorilerde en başarılı kurumları bilimsel bir çalışma ile belirlemektedir.  EVA  Değerleme,   2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması" ödülüne, 2016, 2017 ve 2018 senelerinde tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde layık görülmüştür. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" ve "Avrupa'nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması";  2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 senesinde ise arka arkaya tekrar "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması"  olarak seçmiştir. Tüm bu ödüller yanısıra 2017 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Best Property Appraisal Company, Turkey 2017”, 2018 senesinde tekrar Global Brands Magazine tarafından “Most Innovative Real Estate Valuation Brand, Turkey,2018 ödülüne layık görülmüştür.

 

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, kurumsal imar barışı danışmanlığı hizmeti vermekte, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk  SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu , İstanbul Yurt sektörü raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.